Mednarodna delavnica pritegnila okrog 40 proizvajalcev živil in dizajnerjev – Moravske Toplice 6. 12. 2018
V Pomurskem tehnološkem parku smo skozi projektno delo spoznali skupino strokovnjakov za design, ki prihaja iz Italije in se ukvarja s senzoriko embalaže. Gre za ekipo sestavljeno iz različnih znanstvenih področij, ki se dopolnjujejo pri razvoju izdelka katerega del je tudi t.i. senzorična analiza embalaže. Embalaža namreč komunicira vsebino v embalaži na podlagi čutil. Poenostavljeno rečeno, gre za to kaj embalaža vzbudi pri tistem, ki jo vzame v roko, pogleda, … ali je občutek topel, prijeten, diši, asociira na vsebino v embalaži … in ali v končni fazi spodbuja nakup ali slednjega zavrača.
V želji, da bi senzoriko embalaže in njen pomen približali slovenskim proizvajalcem živilskih izdelkov, dizajnerjem in vsem ostalim zainteresiranim, smo izvedli 6. decembra 2018 mednarodno izkustveno delavnico o HRANI, EMBALAŽI, SENZORIČNI ANALIZI in DOBREMU DIZAJNU v kongresni dvorani hotela Livada Prestige v Moravskih Toplicah
Strokovnjaki Lorenzo Secco in Giorgio Gaino (oba profesorja industrijskega oblikovanja iz univerze IUAV di Venezia) ter Tiziano Casanova (iz evropskega inštituta EUROISA, Treviso) so približno 40 udeležencem teoretično in praktično pokazali, kaj je senzorika embalaže. Na konkretnih praktičnih primerih so pokazali pomen testiranja senzorike za uspešni marketing in dobro umestitev izdelka na trg. Udeleženci so med drugim tudi sami preizkusili v vlogi izvajalcev senzorične analize na vzorčnem primeru štirih vrst embalaže za mlečni izdelek.
Ob bok zanimivim prispevkom italijanskih strokovnjakov za oblikovanje, sta Grega Konkolič iz Pomurskega tehnološkega parka in Eva Špendal iz GZS – Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij predstavila Crowd design platformo in praktične primere za množično dizajniranje celostne grafične podobe kot tudi samih živilskih izdelkov, ki lahko dejansko pripomore k dobrim zasnovam razvoja izdelkov.
Delavnica je bila za udeležence odlična priložnost za navezovanje novih poslovnih stikov, podpori udeležencem pri povezovanju s priznanimi italijanskimi strokovnjaki in seznanitvi z aktivnostmi Pomurskega tehnološkega parka, kot regionalne podporne inštitucije, ki lahko podjetjem pomaga pri reševanju njihovih konkretnih izzivov. Udeleženci so pritrdili organizatorju, da je treba organizirati več podobnih dogodkov in v anketi konkretno izrazili, katere teme si želijo v bodoče.
Comments are closed.