fbpx

Srednja Evropa stremi k politiki odličnosti v napredni proizvodnji in industriji 4.0 do leta 2030

Izzivi

Pandemija Covid 19 je dobila celotno svetovno gospodarstvo nepripravljeno in povzroča korenite premike v delovnem toku s socialnim distanciranjem in / ali priporočili za samo karanteno. Tudi gospodarstvo na območju Srednje Evrope je bilo začasno zaustavljeno. Pojavile so se potrebe po delu od doma, vse bolj se pojavlja potreba po avtomatizaciji in robotizaciji delovnih procesov in po umetni inteligenci, hkrati pa se postavlja vprašanje po shranjevanju in upravljanju teh podatkov. Te rešitve ponuja industrija 4.0., a je hkrati  prišlo do izraza, da državne politike na območju Srednje Evrope še niso pripravljene na prihod industrije 4.0.

Projekt CEUP 2030 “Srednja Evropa stremi k politiki odličnosti v napredni proizvodnji in industriji 4.0 do leta 2030” (v nadaljevanju CEUP 2030), v katerega je vključen tudi Pomurski tehnološki park, si prizadeva za oblikovanje politike odličnosti na področju industrije 4.0 / napredne proizvodnje v Srednji Evropi. Projekt je zasnovan tako, da se spoprijema z izzivi in potrebami razpoložljivega visokokakovostnega inovacijskega znanja na območju Srednje Evrope, kjer primanjkuje sodelovanja in struktur, ki bi bila resnična dodana vrednost na ravni politike.

Prepletanje sinergij

CEUP 2030 povezuje in nadgrajuje dosežke in rezultate  šestih Interreg Srednja Evropa ter Obzorje  2020projektov, ki so jih izvajali projektni partnerji in tako postavlja močne povezave za  skupno in dosledno izvajanje projekta ter nastajajoče spin-off projekte. Projekt predstavlja edinstven pristop k inovacijskemu sistemu za regionalno in mednarodno oblikovanje politik, kar bo imelo velik praktični pomen. Skupne prihodnje strategije za obdobje 2021–2027 in akcijski načrti spodbujajo inovacije v dolgoročnem pogledu, vendar s takojšnjimi preizkušenimi testnimi primeri, da se preveri ustreznost za prakso. V projektno delo CEUP 2030 je neposredno vključenih 30 regij CE / EU in 100 deležnikov iz različnih ciljnih skupin, na konferencah pa se pričakuje vsaj še 250 nadaljnjih deležnikov.

Pandemija Covid 19 je pustila svoj pečat tudi na projektu CEUP 2030, saj je preprečila sestanek projektnega konzorcija v Krakovu, na Poljskem. Težavo smo začasno rešili s spletnim video srečanjem, dne, 31. marca 2020, na katerem je bil sklenjen dogovor, da bomo ob priložnosti nadoknadili Kick-Off srečanje.

Vodilni partner CEUP 2030, Krakow Technology Park Ltd., je izpostavil glavne teme v napredni proizvodnji in industriji 4.0 (CAMI4.0) v Srednji Evropi, s katerimi se bomo srečevali v projektu:

  1. Velika in realna obdelava podatkov in senzorji
  2. Avtomatizacija in robotika
  3. Novi materiali
  4. Umetna inteligenca

Kratki predstavitvi vseh partnerjev je sledil del, kjer sta predstavnici Skupnega sekretariata podali uradno stališče zakaj je projekt bil izbran ter projektnim partnerjem zaželeli uspešno izvedbo projekta. Združenje Pannon Business Network Association kot koordinacijski vodja delovnega paketa za komunikacijo pa je predstavil predvidene aktivnosti in osnutke komunikacijske strategije. Svoj prispevek je dodal tudi Pomurski tehnološki park, kot vodja prvega tematskega delovnega svežnja. Na video srečanju so bili prisotni vsi predstavniki 10 partnerjev iz Poljske, Nemčije, Hrvaške, Madžarske, Italije, Avstrije in Slovenije.

Več o projektu najdete TUKAJ.

Comments are closed.