8. maja, 2025

TEHNOLOGIJA METATRON ZA IZBOLJŠANJE KAKOVOSTI ŽIVIL IN OPTIMIZACIJO PROIZVODNIH PROCESOV

LOGO SPOT 24.jpg

V sodobni živilsko-predelovalni industriji postajajo personalizacija prehrane, definiranje prehranskih intoleranc ter razvoj funkcionalnih živil in dodatkov ključni dejavniki konkurenčnosti. Ena izmed obetavnih tehnoloških metod  je kvantna analitika analitike, ki presega obstoječe pristope in omogoča poglobljen vpogled v delovanje organizma in interakcije z živili in snovmi iz okolja.

Med najnaprednejšimi napravami na tem področju je Metatron, ki temelji na nelinearni kvantni analizi (NLS). Napravo je razvilo podjetje Institut for practical psychophysics (IPP) pod vodstvom dr. Nesterova. Dr. Vladimir Igorevich Nesterov je ruski znanstvenik, zdravnik in raziskovalec, ki velja za pionirja na področju kvantne medicine. Njegovo delo temelji na povezovanju kvantne fizike, nevroznanosti in informacijskih tehnologij ter aplikaciji kvantnih principov (kot so resonanca, interferenca, polje informacij) v medicini. Dr. Nesterov je avtor številnih znanstvenih člankov in ima več mednarodnih patentov na področju bioinformacijskih znanosti.

image
Vir: Pomurski tehnološki park d.o.o.

Inovativna kvantna analitika uporablja posebni senzor, ki zajema bioresonančne signale iz možganov in jih primerja z ogromno referenčno bazo frekvenčnih vzorcev (več kot 10.000 virtualnih modelov organov, tkiv, snovi, alergenov itd.). Naprava zazna odstopanja od optimalnega delovanja organizma, velikokrat še preden se pojavijo klinični simptomi. Ena ključnih prednosti naprave Metatron je njena sposobnost identifikacije prehranskih alergenov in intoleranc, pri čemer ne gre zgolj za alergene, potrjene z laboratorijskimi testi (npr. IgE, IgG), temveč tudi za subklinične odzive na določene sestavine hrane, ki jih pogosto spregledajo konvencionalni pristopi. Naprava ne zgolj zazna intoleranco, temveč omogoča tudi povratno resonančno stimulacijo, ki dolgoročno podpira telo pri uravnavanju imunskega odziva na določeno hrano.

V praksi to pomeni, da lahko podjetja/proizvajalci živil in prehranskih dodatkov z uporabo te tehnologije:

  • natančneje določijo spekter alergenov, ki posameznikom povzročajo težave (gluten, laktoza, oreščki, aditivi ipd.),
  • individualizirajo prehranske nasvete, kar je ključno pri razvoju personalizirane prehrane,
  • razvijajo linije izdelkov z minimalnim tveganjem za alergične odzive pri ciljnih skupinah.

Poleg diagnostične vrednosti se kvantna analitika uveljavlja tudi kot raziskovalno orodje pri razvoju prehranskih dodatkov. S testiranjem vpliva določenih sestavin na organizem je mogoče:

  • simulirati odzive telesa na nove formule brez invazivnih testiranj,
  • optimizirati sestavo dodatkov za dosego najboljših rezultatov,
  • zmanjšati tveganje za nezdružljivost sestavin ali negativne reakcije pri končnih uporabnikih.

To pomeni, da lahko živilsko-predelovalna podjetja bistveno skrajšajo čas razvoja, obenem pa razvijejo izdelke, ki so bolje usklajeni s potrebami sodobnega potrošnika, vse bolj usmerjenega v holistični pristop k zdravju.

Bistveno lahko ta tehnologija pomaga pri razvoju naravnih, kompleksnih prehranskih izdelkov, kot so izdelki na osnovi medu, rastlinskih izvlečkov, adaptogenov ter drugih funkcionalnih dodatkov. NLS namreč omogoča celostno analizo kompleksnih spojin in na podlagi tega ugotovi:

  • kakšen vpliv ima sestavina na različne organske sisteme (kožo, jetra, živčevje, prebavila, kardiovaskularni sistem…),
  • ali obstaja usklajenost z drugimi sestavinami v izdelku,
  • ali obstajajo potencialne nezdružljivosti (npr. antagonistično delovanje med dvema sestavinama).
  • kako se formula odziva pri različnih ciljnih skupinah (npr. pri ljudeh z občutljivo prebavo, alergijami, oslabljeno imunostjo).

Vpeljava kvantne analitike v živilsko industrijo je praktičen premik k bolj personalizirani, varni in učinkoviti prehrani. Gre za sinergijo med tehnologijo in naravnimi celotnimi pristopi k zdravju, kjer znanost končno dohiteva potrebe posameznika.

Prednosti uporabe naprave METATRON v proizvodnih podjetjih

Izboljšanje kakovosti izdelkov

METATRON omogoča natančno analizo živil in surovin ter zagotavljanje skladnosti z zakonskimi standardi in predpisi. To podjetjem omogoča, da zagotavljajo izdelke višje kakovosti, kar povečuje zadovoljstvo potrošnikov in krepi ugled blagovne znamke.

Optimizacija proizvodnih procesov

S pomočjo analitičnih podatkov, pridobljenih z napravo METATRON, lahko podjetja identificirajo morebitne težave v proizvodnih procesih in jih odpravijo. Hitreje prepoznane napake zmanjšujejo odpadke in optimizirajo proizvodne stroške.

Raziskave in razvoj novih izdelkov

METATRON nudi podporo pri razvoju novih receptur in produktov. S pomočjo natančne analize snovi in hranilnih vrednosti lahko podjetja razvijajo inovativne rešitve, ki odgovarjajo potrebam tržišča.

Stalno spremljanje in kontrola kakovosti

Z uvedbo naprave METATRON v svoje procese lahko podjetja neprekinjeno spremljajo kakovost svojih surovin in končnih izdelkov. To zmanjšuje tveganje za morebitne reklamacije in izboljšuje celotno učinkovitost podjetja.

Učinkovito upravljanje z viri

Uporaba kvantne analitike omogoča boljše razumevanje potrebnih surovin in materialov. To vodi k zmanjšanju prekomernih zalog in optimizaciji nabavnih procesov.

Primer iz prakse:

Podjetje, ki razvija med z dodatkom propolisa, timijana in vitamina D, lahko s pomočjo Metatrona preveri:

  • kako ta kombinacija vpliva na dihalni sistem in imunost,
  • ali je za določene posameznike (npr. z alergijo na pelod) obremenjujoča in kontraindicirana,
  • ali bi bil bolj učinkovit dodatek žajblja ali drugega zelišča kot timijana glede na ciljno skupino.

Pomurski tehnološki park nudi proizvodnim podjetjem pravo okolje za rast in inovacije. S povezovanjem z raziskovalnimi institucijami ter dostopom do naprednih tehnologij, kot je METATRON, podjetja pridobivajo konkurenčno prednost tako na domačem kot tudi na mednarodnem trgu.

Viri:

08. maj, 2025

Pripravila: Tjaša Ružič, podjetniški mentor

Projekt »JR Podporno okolje 2023 – 2025«

SPOT Pomurje – partner Pomurski tehnološki park

slo