fbpx

Uspešno smo izpeljali mednarodno konferenco v okviru sejma AGRA – 27. 8. 2018

Pomurski tehnološki park je v sodelovanju z DIH AGRIFOOD v ponedeljek, 27. avgusta 2018,  v okviru 56. Mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA, organiziral mednarodno konferenco z aktualno tematiko z naslovom Preobrazba agroživilstva skozi nove paradigme lokalne dobave, digitalizacije in sodelovanja.

Mednarodna konferenca, ki je potekala v dvorani 5 od 12.00 do 17.00, je privabila številne udeležence tako iz Slovenije kot tudi iz tujine: Nemčije, Avstrije, Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine, Madžarske in Belgije. Skupaj z eminentni govorniki s področja AGRIFOOD iz jugovzhodne Evrope smo osvetlili izzive, rešitve in priložnosti za prihodnost agroživilskega sektorja, s poudarkom na lokalni dobavi kakovostne hrane in novih oblikah sodelovanja, kar bo pospešilo proces digitalne in celotne preobrazbe tega sektorja.

Udeležence konference je uvodoma nagovorill direktor Pomurskega tehnološkega parka mag. Marko Močnik. Zelo zanimiv otvoritveni govor na temo Pametne vasi – razvoj podeželja v 21. stoletju je imel evropski poslanec Franc Bogovič. Konferenca je bila razdeljena v dva dela, in sicer na panel z naslovom Kratke dobavne verige in kakovostna hrana, ki ga je s svojo predstavitvijo odprla državna sekretarka na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo ga. Eva Štraus Podlogar,  ter na panel Sodelovanja v agro-živilstvu – od inovacijskih partnerstev do DIH-ov.

Govorniki na konferenci so bili predstavniki različnih organizacij, institucij in podjetij, kot so Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo, ITC Murska Sobota, EIP-AGRI Service Point (Bruselj), TERME 3000 – Moravske Toplice, Inštitut za oljkarstvo, BioSense inštitut (Novi Sad), Institut Jožef Stefan, GZS – Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Kmetijsko gozdarski zavod Murska Sobota, Razvojna agencija Slovenska krajina, Posestvo Passero, Campden BRI Magyarország (Budimpešta), Raziskovalni center Allgäu, Univerza uporabnih znanosti Kempten.

Konferenca se je osredotočala na različne deležnike v agro-živilskem sektorju, ki se ukvarjajo z lokalno proizvodnjo in dobavo hrane, pa tudi na tiste, ki iščejo lokalne dobavitelje hrane (javni sektor, turistični sektor). Po drugi strani pa se celoten agro-živilski sektor usmerja v nove oblike sodelovanja, da se lahko odzove na naraščajoče povpraševanje po povečanju proizvodnje, kakovosti in učinkovitosti. Zato je bila konferenca zelo zanimiva za konkretne ponudnike rešitev, raziskovalne in razvojne organizacije ter organizacije za podporo podjetjem na eni strani ter za kmete, kmetijske organizacije in živilsko-predelovalno industrijo na drugi strani. Predvsem pa je omogočila povezovanje različnih strokovnjakov in sklepanje novih poznanstev.

Zanimive prezentacije in diskusije s področja agroživilstva je podkrepil bogat spremljevalni program z različnimi prezentacijami in degustacijami. Med odmori so za udeležence poskrbeli naslednji razstavljalci oz. degustatorji: Zelena točka Murska Sobota, Ptujski Lük z zaščiteno geografsko označbo, Štajersko prekmursko bučno olje Slovenija z zaščiteno geografsko označbo, Sirarna Gorički raj, Podeželska čokoladnica Passero, Ekstra deviško oljčno olje Slovenske Istre, Brd in Goriške ter Majini hrustljavčki.

Dogodek je bil organiziran v sklopu projekta CARE4TECH, ki je sofinanciran s pomočjo Evropskega sklada za regionalni razvoj preko programa območje Alp.

Več utrinkov z dogodka najdete TUKAJ.

 

Comments are closed.